Misal po zakonu rimskoga dvora

Misal po zakonu Rimskoga dvora prva je tiskana knjiga na hrvatskome jeziku. Otisnuta je glagoljicom 22. veljače 1483. godine, a mjesto tiskanja je nepoznato – pretpostavlja se da bi mogao biti Kosinj ili Venecija. Misal je katolička liturgijska knjiga. Tekst je otisnut crvenom i crnom bojom u dva stupca na 427 stranica, a inicijali su dodani ručno. Nekoliko primjeraka ima i drvorez na kraju teksta. Do danas je sačuvano 11 primjeraka od kojih se 6 čuva u Hrvatskoj (dva u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, dva u Samostanu franjevaca trećoredaca glagoljaša u Zagrebu, jedan u knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te jedan u Dominikanskom samostanu u Bolu na Braču). Pet primjeraka čuva se izvan Hrvatske (dva u Vatikanskoj knjižnici, jedan u Austrijskoj nacionalnoj knjižnici u Beču, jedan u Kongresnoj knjižnici u Washingtonu i jedan u Nacionalnoj knjižnici u Sankt Peterburgu). Pretisci su objavljeni 1971. i 2022. godine.

Izvor: Hrvatska enciklopedija i Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu